Przejdź do głównej zawartości

Kontrowersje

 

MPZP Lea - uwagi zgłaszane przez Mieszkańców, Zarządców Spółdzielni i Wspólnot Mieszkaniowych.

  1. W obszarze Un/P.1 , U/P.2  zgodnie z zapisami Studium Uwarunkowań
    i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego  Miasta Krakowa budynek Centralnego Ośrodka Chłodnictwa (COCH) przy ul. Juliusza Lea 116 jako dobro kultury współczesnej wskazany jest do ochrony,
    a w projekcie MPZP wprowadzony jest jedynie zapis o objęciu ochroną konserwatorską mozaiki Andrzeja Rochackiego. 

Niedopuszczalny jest zapis w par. 61 p.1-2 stwierdzający, iż w przypadku rozbiórki budynku mozaika musi zostać przeniesiona w inne miejsce na tym samym terenie co oznacza wprost, że plan dopuszcza rozbiórkę tych budynków a wręcz przewiduje taką możliwość. 



C:\Users\Home\Desktop\zdjęcia - plan Lea\20230114_124025.jpg

Budynek COCH-u ul. Lea 116


Wnioskuje się, o wykreślenie w par. 61 pkt. w punkcie 6 podpunktu 2.   Brzmiącego „ w przypadku rozbiórki istniejącego obiektu pod adresem ul. Lea 116, nakaz przeniesienia obiektu w inne miejsce w terenach oznaczonych symbolem KP/ZP.2 lub U/P.2 z zachowaniem ekspozycji od strony terenu placu KP/ZP.2.” W zamian proponuje się nakaz ochrony elewacji, bryły i gabarytów budynku ze szczególnym uwzględnieniem elewacji oraz mozaiki Andrzeja Rochackiego.

W obszarze U/P.3, Un/P.1 Brak jest zapisów chroniących budynki przy
ul. Lea 112, 112a, 114   jako niezwykle cennej modernistycznej architektury. Budynek Krakbudu z 1961 r. – Lea 112 i pawilon z 1960 r. Lea 112 a. w par. 62 p.7-8 powtarza nakaz ochrony, ale nadal go nie uszczegóławia. Budynek politechniki Lea 114 do ochrony przewidziany jest tylko fragment elewacji, a par. 63 p. 5-6 „ ustala możliwość przebudowy, rozbudowy i nadbudowy” co naszym zdaniem jest niedopuszczalne z uwagi na to, że budynki te są wspaniałym przykładem architektury okresu przed – i powojennego modernizmu
i cały ten obszar stanowi spójną strukturę architektoniczną
i  urbanistyczną. 


C:\Users\Home\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\20230114_123348.jpg

UL. Lea - budynek nr 112 z roku 1961 i  pawilon z roku 1960


C:\Users\Home\Desktop\zdjęcia - plan Lea\20230114_123710.jpg

Budynek Politechniki ul. Lea  114.  

W obszarze U/P.1 , U/P.2 , U/P.3,  Un/P.1  z zachowaniem nienaruszalności  wymienionych w punkcie 1 budynków należy obniżyć  wysokość zabudowy do 14 m.,   wprowadzić 50 % wskaźnik powierzchni biologicznie czynnej i w sposób maksymalny obniżyć wskaźniki dotyczące  intensywności zabudowy. Wprowadzić wewnątrz kwartałów strefy zieleni.

Zaproponowane przez mieszkańców i stronę społeczną zmiany spełnią cel zapisany w  par. 3 projektu MPZP:    „ Celem planu jest kształtowanie układu urbanistycznego uwzględniającego spokojny charakter ulicy Lea, stanowiącej główną oś kompozycyjną obszaru”. 

W obszarze  U/Mwi.4 wnioskuje się o zmianę parametrów dotyczących wysokości budynków do 14 metrów wysokości dla istniejącej zabudowy wielorodzinnej i dla zabudowy usługowej. Utrzymanie terenu na którym mieści się Szkoła Podstawowa z oddziałami integracyjnymi „Uczeń” na cele wyłącznie edukacyjne z parametrem wysokościowym do 14 metrów. 

Wykreślić zapis nie dopuszczający montażu nowej instalacji fotowoltaicznej, który  ogranicza wolość swobodnego dysponowania budynkiem,  a w szczególności właścicieli mieszkań do skorzystania
z programu „Prosumenta lokatorskiego”.  Poprzez planowaną wysokość zabudowy do 20 m dla zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej i 40 m. dla zabudowy usługowej wystąpi zacienienie budynku Lea 114a, która pozbawi instalację fotowoltaiczną dostępu do światła, a tym samym narazi mieszkańców (prosumentów na straty finansowe). Pozbawi również całkowicie światła słonecznego placu zabaw zlokalizowanego przy budynku 114a.   

  1. Wnioskujemy o zmianę przeznaczenie obszaru Up/MWk.1 położonego pomiędzy ul. Armii Krajowej a ul. Lea na jej końcowym odcinku, oznaczonego jako działki nr 659/1 i 660/1 obr. 3 Krowodrza na zieleń urządzoną. ZP. Mieszkańcy w ramach projektu Budżetu Obywatelskiego wnioskowali o utworzeniu na tym terenie Parku im. Juliusza Lea.


Dopuszczamy w tym obszarze możliwość budowy żłobka publicznego
i budynku komunalnego w pierzei ulicy Lea. 

 (Na działkach tych mieścił się dawniej Klub Jeździecki)

C:\Users\Home\Desktop\zdjęcia - plan Lea\20230108_134514.jpg

Zdjęcie obszaru Up/MWk.1

3. 




  1. Dokonać zmiany przeznaczenia n/w obszarów:


  1. Zmienić przeznaczenie terenu  oznaczonego w koncepcji planu ZP 1 – na tereny o funkcji MN1

Wyznaczyć w tym obszarze nową linię zabudowy umożliwiającą inwestorom rozbudowę, lub budowę nowych budynków jednorodzinnych nie ograniczając w ten sposób prawa własności.

Na terenie ZP.1 znajduje się dom jednorodzinny o numerze Zarzecze 77

Działki położone na północ od obszaru ZP.1 a stanowiące własność prywatną zostały już ujęte jako ZP w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego „Młynówka Królewska-Zarzecze”, co już wtedy było bardzo krzywdzące dla właścicieli działek.

 





  1. Zmienić przeznaczenie terenów  oznaczonych w koncepcji planu jako:

  • ZP 2 na tereny o funkcji MWn/MN

  • MWn/U.1  na tereny o funkcji MWn/MN.

  • U/MNi.1  na tereny o funkcji MWn/MN – w par. 37 w pkt 1 wykreślić ppkt 4 o brzmieniu „ zakaz lokalizacji nowych budynków jednorodzinnych, z dopuszczeniem przebudowy, rozbudowy lub nadbudowy istniejących”.

W tym miejscu nasuwa się pytanie skąd zrodził się pomysł na wtłaczanie pomiędzy zabudowę jednorodzinną zabudowy usługowej i zakaz budowy nowych budynków w pierzei  ulicy Włościańskiej, a w szczególności po jej zachodniej stronie.

Poniżej zdjęcia ilustrujące formę zabudowy na wskazanych obszarach.


C:\Users\Home\Desktop\zdjęcia - plan Lea\20230108_133831.jpg

Ul. Zarzecze strona południowa


C:\Users\Home\Desktop\zdjęcia - plan Lea\20230108_134051.jpg

Ul. Włościańska 


mapka

  1. W terenie zabudowy oznaczony symbolami U.2, U.3, U.4 obniżyć max. wysokość zabudowy do 20 m.


  1. Zmienić parametry w obszarze MWn/U.3 w zakresie:

  1. Dla zabudowy wielorodzinnej 11 m.

  2. Dla zabudowy usługowej 9 m.


Poniżej zdjęcia ilustrujące strukturę zabudowy tego terenu.


C:\Users\Home\Desktop\zdjęcia - plan Lea\20230108_135800.jpg

Ul. Lea

C:\Users\Home\Desktop\zdjęcia - plan Lea\20230108_135722.jpg

Ul. Lea

C:\Users\Home\Desktop\zdjęcia - plan Lea\20230108_135916.jpg

Ul. Przybyszewskiego

Zmiany te pozwolą na Spełnienie wymogu ( postulatu ) Studium Uwarunkowań   i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego dla jedn. urbanistycznej nr 21, której częścią jest zachodni fragment niniejszego projektu MPZP a brzmiącego: „ Zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna do utrzymania i uzupełnień”.  


C:\Users\Home\Desktop\zdjęcia - plan Lea\20230108_133452.jpg


Dla ostrzeżenia pokazujemy przykład niefrasobliwości Wydziału Planowania Przestrzennego przy opracowaniu MPZP dla  „Młynówki Królewskiej – Zarzecze”, który dopuścił na małym skrawku terenu w ul. Zarzecze zabudowę nie nawiązującą w żaden sposób  do otocznia domków jednorodzinnych jaką prezentuje to zdjęcie.

 Niestety Rada Miasta nie wychwyciła tego faktu i  uchwaliła Plan! 


Układ Komunikacyjny.

  1. Rezygnacja z dróg i chodników oznaczonych w planie:


  KDD .1,  -  Brak zgody mieszkańców na planowane przełożenie
ul. Włościańskiej kosztem terenów prywatnych. 

Obsługę  posesji  w tym obszarze w pełni zabezpieczają wjazdy i wyjazdy na ul. Zarzecze, Włościańską i Lea.


KDD.3 – brak zgody na włączenie tej drogi ( ulicy ) do obszaru KP/ZP.1

Włączenie tej drogi do obszaru KP/ZP.1  pozbawi swobodnego dojazdu do osiedli mieszkaniowych, domów jednorodzinnych, Zespołu Szkół Geodezyjno-Drogowych i Gospodarki Wodnej  i pozbawi mieszkańców wielu miejsc postojowych.


KDD .10, KDD .11, KDL. 4 – brak zgody właścicieli nieruchomości
i mieszkańców na budowę proponowanych dróg. Rysunek planu przewiduje drastyczne ograniczenie prywatnych miejsc parkingowych (poniżej norm określonych przez treść planu) poprzez zwiększenie ruchu i ograniczenie przestrzeni parkingowej w okolicy budynku położonego przy ulicy Juliusza  Lea 114a. Plan przewiduje wyburzenie wiaty śmietnikowej zlokalizowanej przy budynku bez możliwości usytuowania wiaty w innej lokalizacji zgodnie z obowiązującymi przepisami.

 

Droga KDD .10 przechodzi przez prywatne posesje na której znajdują się drzewa,  stacja trafo, parking i jedyny w tym obszarze plac zabaw
z którego korzystają  przedszkola położone przy ul Lea i Zarzecze.


C:\Users\Home\Desktop\zdjęcia - plan Lea\20230112_141416.jpg

Plac zabaw


C:\Users\Home\Desktop\zdjęcia - plan Lea\20230112_141426.jpg

Plac zabaw i parking w głębi z innej perspektywy.


Brak w planie zabezpieczenia terenu pod plac zabaw, który byłby ogólnodostępny.  


Planując układ drogowy należy wziąć pod uwagę to, że obszary U/P.1, U/P.2 obsługiwane są w chwili obecnej przez spójny układ dróg wewnętrznych   i 6 bram wyjazdowych wychodzących bezpośrednio na ul. Lea. 


C:\Users\Home\Desktop\zdjęcia - plan Lea\20230112_131036.jpg

Jedna z bram wyjazdowych na ul. Lea połączona z drogą  obsługującą wewnętrzny obszar U/P.1, U/P.2.


KDX. 6, KDX. 7 – Mieszkańcy i strona społeczna proponują przenieść  ciąg pieszo-rowerowy KDX.7 w miejsce  planowanej drogi KDL. 4  

  

Z obszaru oznaczonego w planie KP/ZP. 2 bezwzględnie wyłączyć ul. Lea, Zarzecze i Młodej Polski by uchronić  układ drogowy przed paraliżem komunikacyjnym.

Ul. Lea w chwili obecnej stanowi najważniejsze połączenie na kierunku wschód - zachód,  a poprzez ul. Młodej Polski także na kierunku południe- północ i w sposób znaczący odciąża ul. Bronowicką i Armii Krajowej,  na których tworzą się ogromne korki. 


Proponowane  rozwiązanie uniemożliwia  komunikację wewnątrzosiedlową wypychając samochody na ring tworzony przez ulice: Bronowicką - Piastowską -Armii Krajowej. Mieszkańcy z osiedli i budynków znajdujących się po południowej stronie „Młynówki Królewskiej” pozbawieni zostają bezpośredniego dostępu do Szkoły Podstawowej przy ul. Szlachtowskiego, Przedszkola i Placu Targowego przy ul. Jadwigi z Łobzowa, a także głównej arterii handlowej którą tworzy ul. Rydla. 



  1. W obszarze U/MWi.4

Plan przewiduje poprowadzenie ścieżki pieszej do budynku usługowego powstałego zamiast szkoły przez środek garaży wykorzystywanych przez mieszkańców budynku przy ul. Armii Krajowej 6 oraz przez miejsca parkingowe przed bramą do budynku stanowiące własność mieszkańców - przy chodniku miejskim zlokalizowanym w bezpośrednim sąsiedztwie bramy. Postulujemy o wykreślenie ścieżek pieszych z terenów zajmowanych przez garaże oraz miejsca parkingowe.


  1. W Obszarze MW.8
    Plan zakłada maksymalną wysokość zabudowy 25 m dla tego terenu. W efekcie może powstać budynek wyższy o 6,5 m od budynku wielorodzinnego przy Lea 99, który będzie przylegać do niego od strony zachodniej. Spowoduje to: ograniczenie naturalnego światła w szczególności dla mieszkań z wyłączną ekspozycją okien na zachód, ograniczy przewietrzanie, zwiększy smog, ograniczy dostęp do deficytowych miejsc parkingowych zarówno od strony podwórka z ul. Chmiela jak i ul. Lea, ograniczy potencjalną inwestycję w fotowoltaikę na dachu i zaburzy funkcjonowanie kominów wentylacyjnych na dachu

  2. W obszarze Uz.1 w punkcie 2 po wyrazie „obiektów” dopisać wyrazy na „cele społeczne”, 


Pełne brzmienie punktu po poprawce:  „ Jako przeznaczenie uzupełniające dopuszcza się realizację obiektów na cele społeczne, kultury jako samodzielne budynki lub części budynków o funkcji podstawowej.”

Proponuje się maksymalną wysokość zabudowy do 14 m. nawiązującą do parametru obszarów: MWn/U.8 i MWn/U.9

Proponuje się dodać w par. 64 punkt 4 o treści: „Dla istniejącego budynku dopuszcza się rozbudowę i nadbudowę”


  1. Uwagi ogólne i podsumowanie:

Zaproponowana koncepcja:  

  • likwiduje wiele miejsc parkingowych.


  • niezwykle mocno ingeruje w prywatną własność promując jednocześnie deweloperów i spółki biznesowe. 


  • Wysoka i intensywna zabudowa znacząco wpłynie na przewietrzanie miasta.


  • Brak zdecydowanej  planistycznej ochrony budynków modernistycznych przy ul Lea wpisujących się w cenny historyczny krajobraz architektury.


  • Ustalone linie zabudowy krzywdzą prywatnych właścicieli posesji położonych na ulicach Zarzecze i Szlachtowskiego
    i   ograniczają w nieuprawniony sposób dysponowanie własną nieruchomością.


  • Krzywdzące wyznaczenie obszarów pod Zieleń Urządzoną na prywatnych działkach.


  • Włączenie ul. Lea do obszarów KP/1 i KP/2 doprowadzi do paraliżu komunikacyjnego.


  • Na terenie znajdującym się pomiędzy ul. Lea, Kunickiego, Zarzecze i Armii Krajowej przeważa budownictwo jednorodzinne i wielorodzinne o niskiej intensywności dlatego należy zachować charakter tego obszaru. 


  • Wizja właścicieli nieruchomości  całkowicie się rozmija z wizją zawartą w koncepcji planu.


  • Plan nie wyklucza powstania “Patodeweloperki” w formie budynków usługowych funkcjonujących jako mieszkania na wynajem ze znacznie niższym współczynnikiem miejsc parkingowych


  • Strefy zieleni na  planie w południowej części ul. Lea  graniczą z ulicami - zamiast stanowić odosobnione od hałasu i smogu enklawy



  • Plan  koliduje z postanowieniami ratyfikowanej przez Polskę Europejskiej Konwencji Krajobrazowej, będącej częścią działań Rady Europy w zakresie ochrony naturalnego i kulturowego dziedzictwa, planowania przestrzennego i kształtowania środowiska. Zrywa z dotychczasowym kameralnym i historycznym charakterem  dzielnicy Bronowic proponując monumentalny chaos.


  • Plan nie przewiduje zabudowy i terenów  pod nowe żłobki, przedszkola i szkoły, placówki kulturalno - oświatowe i sportowe. Dotychczasowe deficyty w tym zakresie nawet zwielokrotni poprzez jednoczesne ograniczenie działalności oświatowej i wzrost liczby mieszkańców.


  • Masowe wywłaszczenia terenów prywatnych pod budowę dróg wymaganych do spełnienia warunków do utworzenia wysokiej zabudowy będą wymagały zmiany warunków kredytowych od prywatnych właścicieli / wspólnot / spółdzielni - doprowadzające kredytobiorców do problemów finansowych, ponieważ wygaśnięcie zabezpieczenia hipotecznego wskutek wywłaszczenia nieruchomości stanowi przesłankę do wypowiedzenia umowy kredytowej i postawienia zobowiązania w stan wymagalności.







Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Spotkanie w UM z dnia 2023-01-09 - podsumowanie

Drodzy Mieszkańcy, podsumowując w skrócie spotkanie w UM z dnia 2023-01-09: 1. Przewodniczący Rady Planowania Przestrzennego zaproponował wydanie negatywnej opinii dla projektu MPZP. 2. Radni Miasta, Dzielnicy, Prezes Spółdzielni, Mieszkańcy wyrazili swoje opinie dotyczące MPZP. Na całej sali pojawiły się opinie pozytywne wyłącznie ze strony autorki opracowania oraz przełożonej autorki opracowania. Pozostali uczestnicy spotkania wyrażali opinie negatywne (przeciwko uchwaleniu MPZP w obecnej postaci) lub wstrzymali się od głosu. 3. Ze względu na to, że Radni nie byli w stanie przeanalizować wszystkich uwag wniesionych przez mieszkańców - planowane jest kolejne spotkanie  w poniedziałek 23 stycznia (23.01.2023)  - tuż przed rozpoczęciem ferii zimowych w województwie małopolskim. Roczny harmonogram spotkań: https://www.bip.krakow.pl/?dok_id=162183
  W najbliższy poniedziałek! 2023-01-23 16:00 , poniedziałek przed feriami zimowymi Sala Portretowa, Urząd Miasta Krakowa, Plac Wszystkich Świętych 3-4 -  MAPA (link) Odbędzie się kolejne w tym roku  spotkanie w celu zaopiniowania  planu zagospodarowania przestrzennego obszaru "Lea" . Dla wszystkich zainteresowanych dalszymi losami dzielnic Krowodrza oraz Bronowice. Zaopiniowanie planu zostało przełożone z dnia 9 stycznia na 23 stycznia, ponieważ niektórzy Radni nie zapoznali się z pismami protestacyjnymi od mieszkańców. Harmonogram spotkań: https://www.bip.krakow.pl/?dok_id=103303&sub=biezacy_plan

Dzień dobry!

Witam wszystkich na portalu poświęconemu projektowi Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla okolic ulicy Juliusza Lea. Ze względu na : chęć pomocy mieszkańcom okolicy potrzebę podniesienia świadomości dotyczącej zagrożeń wynikających z realizacji niniejszego planu  postanowiłem zebrać najważniejsze informacje w jednym miejscu. Jednocześnie zachęcam do zamieszczania własnych uwag / komentarzy związanych ze stroną, jak i z planem. Zachęcam do zapoznania się z zakładkami: Przydatne linki - podstawowe informacje dotyczące MPZP - LINK Kontrowersje - lista uwag zebranych od mieszkańców - LINK Przykładowe dokumenty - szablony dokumentów ułatwiające złożenie uwag w formie pisemnej do Urzędu Miasta - LINK